روستاهای توریستی شهرستان های استان اصفهان

23شهریور 1400
0 نظر

استان اصفهان، استانی است که در مجاورت اقلیم های متنوع آب و هوایی و جغرافیایی قرار گرفته است. در حالیکه در قسمت شرقی آن، اقلیم بیابانی حاکم است، قسمت غربی و جنوب غربی آن از آب و هوای سرد کوهستانی برخوردار است. برای همین این استان یک نمونۀ کامل از انواع اقامتگاه های انسانی در ایران را ارائه می دهد. کسانی که قصد دارند در آرامش کویر شبی را بگذرانند یا اینکه روزی را در کوهستان های زاگرس سپری کنند، می توانند سری به روستاهای سرسبز اصفهان بزنند. مطمئنا هیچ کس دست خالی از این گشت و گذار بر نخواهد گشت. در این مقاله چند روستا از معروف ترین روستاهای سرسبز اصفهان را برای روستاگردی معرفی خواهیم کرد.

ابیانه نگین کویر، یکی از روستاهای سرسبز اصفهان

کمتر کسی هست که با نام ابیانه و سنت های آن به گوشش نخورده باشد. این روستا که به خوبی بافت سنتی خود را حفظ کرده و از معدود روستاهایی است که مردم آن همچنان به پوشش سنتی خود وفادار مانده اند، در حاشیه کویر قرار دارد و برای دیدن آسمان پرستاره کویر مناسب است. همچنین پوشش گیاهی آن، ابیانه را تبدیل به یکی از روستاهای سرسبز اصفهان کرده و از نعمت آب و گیاهان به خوبی بهره برده است. معماری سنتی روستا همچنان پابرجاست. این روستا از روستاهای سرسبز اصفهان است که ثبت میراث فرهنگی شده است.

حسن رباط و جشنواره انگور

از دیگر روستای سرسبز اصفهان که داری خاک حاصل خیز برای کشاورزی و باغداری است ، می توان به حسن رباط اشاره کرد  هر ساله با حضور  گردشگران بسیاری جشنوراه ی انگور برگزار می شود  در این جشنواره محصولات فراوری شده از انگور در اختیار گردشگران قرار می گیرد که از این سو چرخه ی اقتصاد روستا هم به حرکت در می اید . از سوی دیگر نزدیکی روستا به کوه باعث جلب نظر کوهنوردان نسبت به این منطقه گردیده است

برسیان، یادگاری از گذر زمان در کویر

روستای برسیان بیش از آنکه معرفی از روستاهای سرسبز اصفهان باشد، روستایی تاریخی در حاشیه کویر است که مسافران برای کویرگردی از آن گذر می کنند ولی این روستا نیز همانند بسیاری از روستاهای دیگر به علت وجود آب در منطقه شکل گرفته و روستا و حوالی آن سرسبز و زیباست. استفاده از سنت قنات، این روستا را به یکی از روستاهای سرسبز اصفهان بدل کرده است. یکی از مساجد معروف دوره سلجوقی با مناره زیبایش در این روستا قرار دارد و علاقمندان به تاریخ می توانند برای بازدید از این مسجد به روستای برسیان سفر کنند و شبی را در اقامتگاه بومگردی روستا بگذرانند.

تجربه ای کامل از زندگی در کویر با سفر به روستای قهی

این روستا نمونه ای کامل از زندگی در کویر است. شغل اهالی روستا در گذشته پرورش شتر بوده و سال¬ها کاروان هایی که از غرب به شرق و بالعکس سفر می کردند در این روستای سرسبز در دل کویر شبی را سپری می کردند تا روز بعد به سفر خود ادامه دهند. این روستا بافت تاریخی غنی ای دارد که شامل آتشگاه، مسجد، امامزاده، کاروانسرا و خانه های تاریخی است. اگرچه این روستا را نمی توان یکی از روستاهای سرسبز اصفهان نامید ولی مجاورت آن با کویر برای کسانی که به کویر نوردی علاقه دارند، این روستا را تبدیل به یک هدف گردشگری پرمخاطب ساخته است.

 

هنجن از روستاهای سرسبز اصفهان در مجاورت رودها و قنات ها

هنجن روستایی است که از نعمت آب بهره کافی برده است. آب روستا از دو رودخانه چیمه رود و برز رود و قنات های متعدد آن تامین می شود. به همین خاطر شغل اکثر روستاییان باغداری و کشاورزی است. هنجن روستایی مشابه ابیانه است و بناهای تاریخی بسیاری از دوره صفویه تا قاجار در آن وجود دارد. باغ های بزرگ روستا و محصولات متنوع شان برای کسانی که دوست دارند تا اقامتی را در روستاهای سرسبز اصفهان تجربه کنند و از آوای طبیعت بهره مند شوند، این روستا را مکانی دنج و دوست داشتنی کرده است.

شهرستان سمیرم

یشتر روستاهای سرسبز اصفهان در منطقه سمیرم قرار گرفته اند و کسانی که می خواهند از طبیعت گردی و فضای زندگی روستایی و عشایری در غرب ایران بازدید کنند می توانند به شهرستان سمیرم سفر کنند. روستاهای این بخش در مجاورت ارتفاعات زاگرس قرار دارد و جاذبه های طبیعی از جمله آبشارها از مکان های دیدنی آن ها می باشد.
برای آنکه یک گردشگری هدفمند را برای بازدید از روستاهای سرسبز اصفهان داشته باشید و از زیبایی های روستاهای سرسبز اصفهان بهره مند شوید با اصفهان ویزیت همراه باشید.

پیام بگذارید