وبرنامه وزارت جهاد برای کنترل بازار مرغ و نهاده دامی/ برای تامین نهاده دامی تا پایان سال مشکلی نداریم

31شهریور 1400
0 نظر

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای کنترل بازار مرغ و نهاده دامی از نبود مشکلی برای تامین نهاده دامی مورد نیاز کشور خبر داد.  

*** ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم

به گزارش روستا، جواد ساداتی نژاد با بیان اینکه به دلیل شرایط متنوع اقلیمی، ظرفیت طبیعی خوبی در کشاورزی داریم، گفت:در حوزه منابع انسانی نیز ظرفیت خوبی داریم و ۴/۵ میلیون تولیدکننده فعال و حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در این بخش فعالیت می‌کنند. وی در ادامه، افزود:کمتر کشوری در جهان وجود دارد که چنین ظرفیت‌های طبیعی و اقلیمی در بخش کشاورزی داشته باشد و اگر مناسب و معقول از این نعمات استفاده نکنیم، جفا کرده ایم.  

*** ظرفیت کم نظیر کشاورزی؛ تامین کننده غذای مردم و تولیدکننده قدرت برای کشور

  وزیر جهاد کشاورزی در این خصوص، تاکید کرد:ظرفیت کم نظیر کشاورزی ما علاوه بر اینکه می‌تواند غذای مورد نیاز داخل کشور را تامین کند، قادر است برای کشورمان تولید قدرت کند.ساداتی نژاد همچنین کشاورزان و دامداران را علاوه بر تامین کننده غذای مردم، تولیدکننده قدرت برای کشور معرفی و تصریح کرد:یکی از ابعاد اقتدار ملی کشورها، امروز اقتدار غذا تعریف می‌شود. وزیر جهاد کشاورزی در ادامه، افزود:اگر کشور‌های دیگر از لحاظ غذا به ما وابسته باشند، قطعا از نظر دیپلماسی نیز تاثیر گذار خواهد بود. وی در این خصوص، گفت:امروز غذا یک ابزار حکمرانی است و کشور‌هایی قدرتمند هستند که تولید غذا می‌کنند.  

*** برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم

  ساداتی‌ نژاد در تشریح برنامه های وزارتخانه متبوعش برای برقراری آرامش بازار مرغ و تامین نیاز مصرف کنندگان تا پایان سال گفت:برای تامین نهاده دامی تا آخر سال مشکلی نداریم. وزیر جهاد کشاورزی در این مورد، گفت:تجارب سال ۹۸ نشان داد که ما از این نقطه ضربه پذیریم.امریکا در این سال فروش مرغ اجداد به ایران را تحریم کرد و همین امر نیز نشان دهنده اهمیت این بخش است. ساداتی نژاد در ادامه، تاکید کرد:در دراز مدت می‎توانیم بالای ۵۰ درصد نهاده‎ ها را در داخل تولید کنیم.برنامه ما این است که تولید مرغ لاینِ آرین را احیا و مسائل ژنتیکی آن را حل کنیم.  

*** تاخیر در رساندن نهاده به دامدار

   وی در خصوص سامانه بازارگاه، افزود: مشکلات سامانه بازارگاه تاحدودی برطرف شده و الان مشکلش تاخیر در رساندن نهاده به دامدار است که درحال رفع آن هستیم.  

*** وعده وزیر جهادکشاورزی برای کنترل آشفتگی های بازار مرغ

  وزیر جهاد کشاورزی در ادامه، بیان داشت:با استفاده از ظرفیت‎ باسکول‎های دیجیتال و پرنده‎ شمار می‎توان فهمید که مرغِ کسی که نهاده گرفته به کشتارگاه رفته است. با توجه به ظرفیت‎های هوشمند نابسامانی‎های توزیع مرغ را کنترل می‎کنیم. ساداتی نژاد در این خصوص، تصریح کرد:باید بر اساس تجارب گذشته تولید داخل را تقویت کنیم و البته به خودکفایی صد در صد نمی‌رسیم.بهترین شرایط این است که دست کم نیمی از نیازمان را در داخل کشور تولید کنیم. وی در این مورد، ادامه داد:با وزارت صمت نیز در تلاش هستیم تا نابسمانی در توزیع نیز رفع شود و البته به نتیجه رسیدن این تلاش‌ها تا حدی زمان می‌برد.از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم تا سامان به بازار باز گردد.  

*** نمی‌توانیم درباره قیمت، دستور بدهیم

  ساداتی نژاد معتقد است باید به سود بخشی کشاورزی توجه کنیم و به همین دلیل نمی‌توانیم درباره قیمت، دستور بدهیم. اغلب تولیدکنندگان به قیمت‌های دستوری اعتراض دارند و به هزینه‌های تولید اشاره می‌کنند. وی در ادامه، اضافه کرد:محاسبات نشان می‌داد که قیمت مرغ ۱۷ هزار تومان است، اما در بازار قیمت ۱۴ هزار تومانی تعیین شد که این تفاوت قیمت، نابسامانی به همراه دارد. وزیر جهاد کشاورزی در این خصوص، تاکید کرد:وقتی ارز دولتی داده می‌شود، توقع قیمت تعیین شده نیز منطقی است، اما باید هزینه‌های دیگر را نیز لحاظ کرد.حمایت از تولیدکننده، حمایت از مصرف کننده نیز هست.  

*** به‌کارگیری از اتحادیه‌ها و تشکل‌ها

  ساداتی نژاد در ادامه، افزود:اتحادیه‌ها و تشکل‌ها در بازار فعال هستند و برای حذف واسطه‌ها و دلال‌ها باید از آن‌ها استفاده کرد.باید یک اتحادیه سراسری باشد که به نمایندگی از آن صنف دیدگاه هایش را مطرح کند.استراتژی ما برای کنترل بازار استفاه از این تشکل است.  

*** نیاز به واردات گندم داریم

  به گزارش روستا، وزیر جهاد کشاورزی در پایان، افزود:در همان دولتی که قانون تمرکز لغو شد، در اواخر دولت قانون تمرکز بازگردانده شد.تجربه خوبی در حوزه خودکفایی گندم داریم، اما در خشکسالی اخیر مجبوریم حجم بیشتری گندم وارد کنیم.برای تجاری شدن کشاورزی، باید مدیریت واحد شکل گیرد و تولید بر اساس قرارداد انجام شود.

انتهای پیام///

پیام بگذارید